Komputer w Lecznicy

W dzisiejszych czasach komputery stały sie już tak popularne, że trudno wymienia jakąkolwiek dziedzinie, w której nie znalazły jeszcze zastosowania. Komputery wyposażone w olbrzymie pamieci masowe, bardzo szybkie procesory i nowoczesne oprogramowanie pozwalają zapamietać bardzo dużą ilość informacji. Jednak najwiekszym atutem komputerów jest możliwość błyskawicznego odszukania i przeanalizowania zapisanych danych. Ponieważ trudno nie docenia korzyści jakie dajs nam komputery, stały sie one tak powszechne i ogólnie dostepne, że zastosowanie znalazły również w weterynarii, a konkretnie w Lecznicach dla Zwierząt. Mówiąc tutaj o zastosowaniu komputerów w lecznictwie weterynaryjnym mamy na uwadze głównie prowadzenie na komputerze Ksiąg klinicznych, gospodarkę lekami, zarządzanie finansami Lecznicy oraz wykorzystanie komputera i drukarki jako maszyny do pisania.

Dzieki dużej pojemności pamieci komputera, nie jest już problemem zapisanie np. kilkunastu lub kilkudziesieciu tysiecy pacjentów wraz z ich wizytami, szczepieniami, podanymi lekami i innymi danymi. Umieszczenie tych danych w komputerze pozwala nie tylko na bardzo szybki dostep do informacji o pacjentach, ale przede wszystkim daje możliwość otrzymania bardzo skomplikowanych analiz, najróżniejszych zestawien i informacji ułatwiaj1cych prace w lecznicy. Idea pracy z komputerem w lecznicy powinna polegać na zgromadzeniu w komputerze wszystkich potrzebnych danych. Wzorem jest tutaj system komputerowy (komputer + oprogramowanie), który załatwia kompleksowo obsługę pacjentów (zapis wizyt, leków, szczepien, wydruk wszystkich zaświadczen itd.), informuje o bieżącym stanie apteki, prowadzi lecznicową kase, rozlicza poszczególne osoby (w lecznicach kilkuosobowych), i pomaga lekarzowi w codziennej pracy. Tak skonstruowany System pozwala zgromadzia wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu - czyli w komputerze, a efektem jego pracy jest profesjonalna obsługa klientów, doskonała gospodarka lekami, bezbłedne prowadzenie finansów lecznicy i przede wszystkim satysfakcja dla lekarza.

Na przełomie kilku lat znacznie zmieniły sie programy komputerowe do obsługi Lecznicy dla Zwierząt. Ewoluowały one od typowych kartotek pacjentów, poprzez wysoce zaawansowane programy analityczne dostarczaj1ce wielu danych pomocnych w codziennej pracy, aż po programy wspomagające leczenie. W naszym kraju era tych ostatnich właśnie sie zaczyna. Programy wspomagające leczenie, mają jak sama nazwa mówi pomóc lekarzowi w postawieniu odpowiedniej diagnozy, zawezia liczbe możliwych schorzen i chorób lub niektóre wrecz wykluczyć. Wraz z bardzo szybkim rozwojem techniki komputerowej pojawiają sie całkiem nowe zastosowania komputerów w lecznictwie. Juz dziś mozemy mówia o zapisaniu przy każdym pacjencie jego zdjęcia, podobnie za pomocz kamery video można zarejestrować w komputerze dla danego pacjenta fragment ciekawego zabiegu, operacji lub EKG. Odnalezienie interesujących zdjęć lub filmów nie polega wtedy na przerzucaniu stosu papierów lub przewijaniu taśmy, lecz tylko na kliknieciu myszka.

Technologia komputerowa coraz bardziej wkracza w nasze życie. Co chwile jesteśmy zasypywani nowinkami technicznymi, a już za chwile znajdujemy je w naszym mieszkaniu, samochodzie, w lecznicy. Niezaprzeczalne zalety komputerów w lecznicy zostały potwierdzone przez setki lekarzy, którzy już je wykorzystują.